26 Mart 2012 Pazartesi

Beşiktaş'ın yeni başkanı Fikret Orman

Beşiktaş Kulübü'nün 33. başkanı Fikret Orman oldu.Yıldırım Demirören'in Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olmasının ardından olağanüstü seçimli genel kurul kararı alan Beşiktaş'ta yeni başkan Fikret Orman oldu.

Yıldırım Demirören'in TFF Başkanı olması ile birlikte başlayan seçim süreci sonuçlandı ve Beşiktaş'ın yeni başkanı belli oldu. Beşiktaş Kulübü'nde gerçekleştirilen olağanüstü seçimli genel kurulda açılan 24 sandık sonucunda 4 bin 27 oy alan Fikret Orman, kulübün 33. başkanı seçildi.

Fikret Orman, Bülent Deriş ve Nazmi Koca'nın adaylığında gerçekleşen Beşiktaş başkanlık seçimleri saat 10:00'dan itibaren start aldı. İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu'nda yapılan genel kurulda, aidatını yatıran 11 bin 611 üyeden, 4623'ü 24 sandıkta oy kullandı. Üç adayın kıyasıya yarışacağı seçimde oy kullanma işlemi saat 17.00'de sona erdi. Beşiktaş'ta Yıldırım Demirören'in ardından seçilecek başkan, 2014 Ocak ayına kadar bu görevi sürdürecek. Adaylardan Fikret Orman, kongrede turuncu oy pusulasını kullandı. Bülent Deriş mavi, Nazmi Koca da beyaz renkli oy pusulasıyla seçime katıldı.

GENEL KURUL'DAN NOTLAR...
- Genel kurulda, önce Kongre Divan Kurulu belirlendi. Başkan adayı Fikret Orman ve arkadaşlarının verdiği önergeyle, Uluç Gürkan, Kongre Divan Başkanlığı'na oy birliği ile seçildi. Kongrenin başladığı saatte katılımın 579 olduğu açıklandı.

- Genel kurul öncesinde İstanbul Kongre Merkezi'nin içi kadar dışı da hareketliydi. Başkan adaylarının bastırdıkları broşürler, salona giren üyelere dağıtılırken, bazı adaylar da salonun dışında elektronik reklam panoları ile seslerini üyelere duyurmaya çalıştı.

- Olağanüstü seçimli genel kurula katılmak isteyen üyelere İstanbul'un çeşitli yerlerinden servisler kaldırıldı. Anadolu ve Avrupa yakasındaki belirli merkezlerden kongrenin yapılacağı salona sabah erken saatlerden itibaren servis hizmeti sağlandı.

- Açılış konuşmasını yapan Beşiktaş Kulübü Başkan Vekili Yalçın Karadeniz, şunları söyledi:

"Beşiktaşımız'ın 34. başkanını seçmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Katkılarınız için, desteğiniz için, şahsım ve başkanlık kurulu arkadaşlarım adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Böylesine güzel bir günde, böylesine güzel bir salonda, böylesine muhteşem delegasyon önünde seçeceğimiz Beşiktaş başkanımızın, camiamız ve Türk sporu için hayırlara uğurlara vesile olmasını diliyorum."

- İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya saat 12.00 itibariyle bin 958 üyenin katıldığı bildirildi.

- Oy verme işleminin başladığının açıklanmasıyla birlikte kongre üyeleri adeta sandıklara hücum etti. Sandık önlerinde kuyruklar oluşurken, ilk 30 dakikada yaşanan yoğunluk giderek azaldı. Birçok üyenin oy kullanmasının ardından sandık önleri boşaldı.

- Başkan adaylarından oyunu ilk kullanan isim ise Nazmi Koca oldu. Koca, 3 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

- Kongrede başkan adaylarından en çok ilgiyi Fikret Orman görüyor. Oylarını kullanmaya gelen üyelerin büyük bölümü özellikle başkan adayı Orman'a başarılar dilemek için birbiriyle adeta yarıştı. Fikret Orman, kongre üyeleriyle sık sık fotoğraf çektirdi.

- Fikret Orman'ın eşi Sedef Orman da oy kullandı. Sedef Orman, oy kullandıktan sonra eşinin yanına gelirken, Fikret Orman, "Umarım başkasına oy vermemişsindir" diye espri yaptı. Sedef Orman da bu sözlere karşılık "Belli olmaz" şeklinde esprili bir karşılık verdi. Bu arada, Fikret Orman'ın babası Abdülkadir Orman da oyunu kullandı.

- Kongreye katılımın saat 14.00 itibariyle 3 bin 475 olduğu açıklandı.

- Başkan adaylarından Fikret Orman oyunu 2 numaralı sandıkta verdi. Fikret Orman, oyunu kullandıktan sonra bir diğer başkan adayı Nazmi Koca'nın listesinde yer alan Aydoğan Cevahir, genel kurul üyesi olmayan kişilerin yanında olduğu yönünde uyarıda bulunmak istediğini söyledi.

Cevahir, Orman'a, salonda yanında dolaşan 6 kişinin genel kurul üyesi olmadığını, bu nedenle de salonda olmalarının yanlış olduğunu ifade etti. Konuşmayı sakin bir şekilde dinleyen Orman, Aydoğan Cevahir'e karşılık vermedi. Aydoğan Cevahir'in bu çıkışı nedeniyle kısa süreli gerginlik yaşandı.

- Saat 17:00'de oy verme işlemi sona erdi.

- Kongre Divan Başkanı Uluç Gürkan, Genel Kurul'da 4623 üyenin oy kullandığını açıkladı.

FİKRET ORMAN:
Beşiktaş'ta Serdal Adalı'nın resmi olarak başkan adaylığını açıklaması beklenirken kulübün Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın şu an Divan Başkanlığı'nı yürüten Yalçın Karadeniz'i işaret ettiğine dair yapılan haberler neticesinde adaylıktan vazgeçmesinin ardından ani bir karar ile başkanlık adaylığını açıklayan Fikret Orman, başkan adayları arasında projeleri konusunda en fazla detay veren isim olarak dikkat çekiyor. Siyah Beyazlı kulübün mali yapısı ile ilgili düşüncelerini basın önünde sık sık açıklayan Orman Portekizli yıldızların durumunundan, stat meselesine, BJKTV'den amatör şubelere kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

Fikret Orman'ın dikkat çeken açıklamalarından bazı satır başları:

1- Stat Projesi: Beşiktaş'ta uzun süredir gündemi işgal eden konulardan biri olan İnönü Stadı meselesiyle ilgili Fikret Orman net bir tavır sergiledi. Gerekli izinlerin alınması halinde yeni bir stat için girişimlere başlayacağını söyleyen Orman stadı parça parça yenileyeceklerini belirtirken seçilmesi halinde sezon sonunda inşaata başlayacaklarını söyledi.

2- Yıldızların Durumu: Siyah Beyazlı ekipte takımdan gönderileceklerine dair neredeyse her gün basın kuruluşlarında haber yapılan Portekizli yıldızlar ve menajerleri Mendes ile ilgili açıklamalarda bulunan Orman, konuya Beşiktaş'ın menfaatleri dahilinde bakacağını ve mevcut oyuncularla ilgili teknik heyetten fikir alacağını belirtirken menajer Mendes'e Beşiktaş'ın borcu olduğunu ve bu isimle iplerin hemen kopartılmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

3- BJKTV: Kulübün resmi yayın organlarından biri olan BJKTV ile ilgili adaylar arasında en net konuşan kişi Fikret Orman oldu. 2004'teki seçimden önce Beşiktaş'ın bir televizyona ihtiyacı olmadığını söylediğini söyleyen Orman göreve geldiklerinde duruma bakacaklarını ancak zarar etmesi durumunda BJK TV'yi kapatacaklarını belirtti.

4- Kartal Yuvaları: Beşiktaş'ta son yıllarda taraftarların ürün bulamamaktan şikayet ettiği Kartal Yuvaları'yla da ilgili projeleri olduğunu belirten Orman, mağaza ağının ve ürün sayısının geliştileceğini söylerken yönetiminde olan isimlerin bu konuda çalışma yaptıklarının altını çizdi.

5- Amatör Branşlar: Futbol dışındaki branşlarla da ilgili fikirlerini kamuoyu ile paylaşan Fikret Orman sponsoru olmayan hiçbir amatör branşa sıcak bakmadığını belirtirken sponsor bulunamayan şubelerin amatörleşeceğini bunun radikal bir karar olduğunun farkında olduğunu ancak radikal olunmadığı taktirde borç yükünün azaltılmasının da mümkün olmadığını söyledi.

FİKRET ORMAN'IN LİSTESİ
ASİL ÜYELER: Ahmet Nur Çebi, Tamer Kıran, Ahmet Kavalcı, Deniz Atalay, Umut Güner, Adnan Dalgakıran, Berk Hacıgüzeller, Levent Erdoğan, Nusret Altınbaş, İsmet Berkan, Cem Bilge, Yalçın Kaya Yılmaz.

YEDEK ÜYELER: Erdal Karacan, Berkan Gocay, Seyit Ateş, Metin Albayrak, Mesut Urgancılar, Abdullah Sözer

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın... Bir teşekkürü çok görmeyin.