20 Temmuz 2011 Çarşamba

TFF kararını verdi!

Futbol Federasyonu, gündemi meşgul eden iki konudan birini karara bağladı.
Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, 31 Temmuz 2011 tarihinde yapılması planlanan Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki Süper Kupa maçının ertelendiğini bildirdi.

Mehmet Ali Aydınlar, Futbol Federasyonu yönetim kurulunun bugün yaptığı ve yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Aydınlar, 31 Temmuz 2011 tarihindeki Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki Süper Kupa karşılaşmasının ertelendiğini söyledi.

Aydınlar, futbolda şike soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcılığından yarından itibaren belgelerin kendilerine ulaştırılmaya başlayacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu nedenle liglerin ve Bank Asya 1. Lig'in ertelenip ertelenmeyeceği konusuna en kısa sürede, belgeleri gördükten sonra, bilahare karar vereceğiz. Dün hepinizin bildiği gibi UEFA ile Cenevre'de bir görüşme yapılmıştı. Arkadaşlarımız Cenevre'ye gitmişlerdi. UEFA'nın da bu konuda desteği ve güvencesi bizimle birlikte. Bugün aldığımız kararlar bu kadar.''

Kupa maçının ileri bir tarihe bırakıldığını ifade eden Aydınlar, karşılaşmanın ne zaman oynanacağına ilişkin soruya, ''Tarih belli değil'' yanıtını verdi.

Beşiktaş'ın kupayı iade kararı hatırlatılarak bu konuda karar alıp almadıklarının sorulması üzerine Aydınlar, ''Bu Beşiktaş'ın aldığı bir karar. Bu karara saygı duyuyoruz ama soruşturma sonuçlanıncaya kadar bizim yapacağımız bir şey söz konusu değil'' dedi.

Aydınlar, Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüplerinden yapılan açıklamalara yönelik, ''Ben sert eleştiri görmedim. Kendi beklentilerini yansıtıyor. Açıklamaları bu çerçevede değerlendiriyoruz. Biz acele karar alalım demiyoruz. Yanlış karar almamak istiyoruz. Doğru karar almak istiyoruz. Şu ana kadar elimize ulaşmış belge yok. Yarından itibaren belgeler bize geliyor. Dolayısıyla biz yarından itibaren bu süreç hakkında daha sağlıklı konuşabiliriz. Ne kadar sürede bitebilir, ne kadar evrak gelecek, yarın gelen evraklarla belgeler bir seferde mi bize gelecek yoksa peyder pey mi bize gelecek? Bunu gördükten sonra karar alacağız'' ifadesini kullandı.

Kararlarını belgeleri gördükten sonra vereceklerini vurgulayan Aydınlar, ''Biz Yönetim Kurulu'ndan, İcra Kurulu'na yetki aldık. Erteleme yapacaksak ne kadar erteleme yapacağımızı en kısa sürede açıklayacağız'' diye konuştu.

Aydınlar, Avrupa kupası karşılaşmalarına ilişkin Futbol Federasyonunun 31 Mayıs'ta hangi takımların katılacağını UEFA'ya bildirdiğini hatırlatarak, şöyle dedi:

''UEFA da bu takvimde değişiklik yapmayacağını dün bize belirtmiştir. Avrupa'ya gidecek takımlar mevcut takımlarımızdır. Bundan değişiklik yapılması söz konusu değildir. Soruşturma aşamasında bu takımlardan suçlu olan varsa, eğer cezaya uğrayacak olan varsa onun değerlendirmesini UEFA o kulüp nezdinde yapacaktır.''

Savcılıktan gelen belgelerin Futbol Federasyonuna ''şifreli'' geleceği iddiasının doğru olmadığına dikkati çeken Aydınlar, ''Bize belgelerin nasıl geleceğini bilmiyoruz. Ancak şifreli belge gelmesi söz konusu olmaz. Biz bununla bir çalışma düzeni hazırladık, bu çalışma düzeni içinde incelemelerimiz devam edecek'' diye konuştu.

Küme düşürme seçeneğinin halen masada olup olmadığına ilişkin soruya ise Aydınlar, ''Soruşturma henüz başlamış değil. Belgeler bize geldikten sonra, 'Küme düşme olacak mı olmayacak mı?' buna karar vereceğiz. Bizim şu aşamada fikir yürütebilmemiz mümkün değil'' ifadesini kullandı.

Aydınlar, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile görüşüp görüşülmediği konusuna ise SPK ile görüştüklerini ancak şike soruşturması konusunda görüşmelerinin olmadığını kaydetti.

FUTBOL FEDERASYONU'NDA KOZMİK ODA
Futbol Federasyonu'nda, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığı'nın göndereceği belgelerin korunmasına yönelik önlemler alındığı ve bir oda oluşturulduğu yönündeki iddiaların sorulması üzerine ise Aydınlar, şunları söyledi:

''Belgeleri hem bizim hukukçularımız hem de Etik Kurul üyeleri inceleyecekler. Bununla ilgili güvenli bir oda sağladık. Kamera sistemi olan, şifreli giriş çıkışı olan, tüm oradaki işlemlerin kayıt altına alınacağı bir sistem oluşturduk. Soruşturma gizli olduğu için belgelerin, bilgilerin dışarı çıkmaması lazım. Bu konuda gerekli güvenlik önlemlerini aldık.''

''Delillerin yeterliliğine nasıl kanaat getireceksiniz?'' şeklindeki soru üzerine ise Aydınlar, ''Ona biz kanaat getiremeyiz, hukukçular kanaat getirecek. Biz hukukçu değiliz. Kesinlikle biz bakmayacağız, biz Etik Kurul'un vereceği kararı bekleyeceğiz. Etik Kurul'un vereceği rapor üzerinden kararımızı vereceğiz.''

htspor.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın... Bir teşekkürü çok görmeyin.